test-skoda-superb-v6-fsi-4x4-laurin_a_klement-03

Test Škoda Superb V6 3,6 FSI Laurin & Klement (2013)

Autor: Pavel Srp - 5. 9. 2013


Škoda Superb je oblíbeným autem nejen českých manažerů či řidičů taxislužeb, limousine servisů, ale také ideálním rodinným autem nebo nedávným svatebním speciálem našeho kolegy Martina… :) Pro všechny tyto příležitosti se totiž hodí velmi dobře, protože nabízí bohatý vnitřní prostor či líbivý design, ale hlavně má na masce chladiče logo automobilky Škoda.

Před několika měsíci navíc Škoda Superb prodělala facelift. Úkolem bylo adaptovat auto na současné designové trendy, jenž před rokem nastolil Rapid, na jaře pokračovaly Octavií a nyní čekají Yetiho. I když se na první pohled nezdá, facelift je celkem výrazný, zcela nová je přední i zadní část. Přední části dominují nové světlomety s LED denním svícením (standard od druhé výbavy Ambition), širší maska chladiče či nový nárazník s jinak tvarovanými mlhovkami. Na zadní části je více změn právě u testovaného sedanu. Ten dostal nové lampy zachovávající typické osvětlení ve tvaru C, avšak nyní tvořené třemi světlovodivými páskami či couvací světla, blinkry i brzdová světla z LED. Poslední nejvýraznější změnou je přestěhování registrační značky z nárazníku do víka zavazadelníku.

Nový je také systém revolučního otevírání zavazadlového prostoru, u něhož je možné si vybrat, zda otevřete víko jako u sedanu nebo celé dveře jako u liftbacku. Pro každý způsob nově nabízí Superb samostatné tlačítko. Nemusíte tedy zdlouhavě mačkat tlačítka, laborovat a pak čekat, jestli se povedlo otevřít to tak, jak jste chtěli.

V testu jsme měli to nejlepší, co automobilka aktuálně nabízí – Superb v nejvyšší výbavě Laurin&Klement s šestiválcovým motorem o objemu 3,6 litru pod kapotou a pohonem všech kol. Až na barvu jde vlastně o totožné auto, které ke svým cestám využívá prezident Miloš Zeman. Výbava Laurin&Klement je specifická hned v několika věcech a těmi jasně dává najevo, že máte tu čest s tím nejlepším – speciální barvy a čalounění interiéru, ozdobné prahové lišty s logy L&K, dekorové lišty L&K či logo L&K na sedadlech vpředu a loketní opěrce vzadu a další.

I když Superb prošel faceliftem, jeho věk je na něm znát. Ačkoliv jde o nejvyšší výbavu, dalších příplatků v ceníku již moc nenabídne. Ne, že by toto byl problém, ale v těch několika příplatkových položkách nenajdete takové věci jako například vyhřívaný volant, adaptivní tempomat, masážní sedadla, hlídání jízdních pruhů nebo nastavitelný podvozek. Plusem však budiž to, že oproti předfaceliftovému modelu Superb mírně zlevnil, mínusem naopak to, že některé z těchto moderních prvků menší Octavia nabídne. Superb s karoserií sedan také neumí otevřít víko zavazadelníku elektricky, u kombi je to standardem už od výbavy Elegance.

Velmi příjemný je motor, který stále odolává útokům Evropské Unie a i přes šest válců a skoro čtyř litrů objemu (přesně 3 597 ccm) v nabídce automobilky stále zůstává. Jeho chování se k charakteru limuzíny zcela hodí, nafta je sice úsporná, ale (nejen) v Superbu poměrně hlučná. Na volnoběh si šestiválec sametově ševelí a vlastně o sobě ani nedává vědět. Když však plynový pedál sešlápnete, probudíte motor k životu a odmění se vám krásným sytým zvukem podpořeným čtveřicí koncovek výfuku. Výkon 191 kW/260 koní a 350 Nm točivého momentu na papíře nevypadá vůbec špatně a ani v praxi s autem nemá výraznější problémy. K plné síle se motor nicméně probouzí až ve druhé polovině otáčkoměru. Pak je jedno, jestli jedete 80 nebo 180, protože další zrychlování bude hodně podobné.

Sprint z 0 na 100 km/h se v autě těžkém 1,7 tuny odehraje během pouhých 6,4 sekundy a zrychlování pokračuje až (k elektronicky omezené) maximální rychlosti 250 km/h. Spotřeba paliva přitom není nijak vysoká a možná si troufnu říct, že se v reálném provozu od přeplňovaného 2,0 TSI o moc lišit nebude. V technických údajích lze nalézt poměrně vysoké hodnoty 13,0 l/100 kilometrů ve městě, 7,0 l/100 km mimo město a 9,3 l/100 kilometrů v kombinovaném provozu, ale ani pokud se nebudete nijak výrazně snažit, dokážete se Superbem bez problémů držet desetilitrovou hranici. Není to málo, ale vlastně to není ani nijak moc. Opravdu svižná jízda pak znamená přibližně 15 litrů. Z tohoto pohledu by palivová nádrž mohla mít více než jen 60 litrů.

Ačkoliv je pod kapotou motor o dostatečném výkonu, Superb vás k vyloženě sportovní jízdě svádět nebude. Kombinace šestistupňové dvouspojkové převodovky DSG (bohužel bez pádel na volantu), příjemných sedadel, tichého motoru a měkčího podvozku působí spíše uklidňujícím dojmem a nejčastěji si budete užívat pocit, že rychle jet můžete, ale vlastně není proč. :) když je potřeba, Superb to umí…

K nejsilnějšímu motoru 3,6 FSI dostáváte automaticky (nejen v Superbu, ale třeba i u Volkswagenu CC) pohon všech kol, který zajišťuje spojka Haldex. Musí se však spokojit se čtvrtou generací, ačkoliv si nemyslím, že je v praxi rozdíl mezi čtvrtou a poslední pátou generací rozeznatelný…

Kapitola sama pro sebe je vnitřní prostor, který je nejen na předních, ale zejména na zadních sedadlech královský. Cestující na zadních sedadlech si mohou dát zcela bez ostychu nohu přes nohu a číst si na klíně noviny. Na delší cesty jsou k dispozici praktické podnožky. Ke komfortu na palubě přispívají rolety na zadních bočních oknech nebo vyhřívaná sedadla (přední i zadní). Na konci středového tunelu lze nalézt nejen tlačítka vyhřívání zadních sedadel, ale také informační displej zobrazující vnější teplotu a čas.

Škoda Superb je po faceliftu hezčí – modernější, možná i vyváženější – a stále má co nabídnout, i když nejmodernější vymoženosti v ceníku najít nelze. Možná je to tak dobře, protože samotná základní cena Superbu V6 3,6 FSI Laurin&Klement je už vcelku vysoká, o 69 tisíc překonává magický jeden milion Kč.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru