Test Renault Talisman GrandTour 4Control dCi 160 (EDC) + video

Autor: Pavel Srp - 28. 6. 2016


Renault Talisman dostal poměrně těžký úkol, má nahradit v nabídce hned dva modely: Lagunu a Latitude. Po prvních zkušenostech s karosářskými verzemi sedan už ale víme, že na to jde dobře. Ale co kombi označované v názvosloví francouzské automobilky jako Grandtour?

Renault Talisman přišel se zcela novým designovým jazykem, který se mně osobně velmi líbí. Převzal ho později i Mégane a chystá se na další modely. Přední části dominují LED denní světla protažená z hlavních světlometů až do nárazníku, jejich celkový tvar vytváří písmeno C. Ve spodní části v nárazníku je denní svícení doplněno LED ukazatele směru. Hlavní světlomety v případě testovaného vozu v nejvyšší výbavě tvoří LEDky. Jen škoda, že nejsou adaptivní.

Test-Renault-Talisman-GrandTour-16-dCi-160-EDC-p1

Podobně odvázaná je také zadní část Talismanu Grandtour. Oproti sedanu se samozřejmě liší hlavně provedením karoserie, zadní světla procházející prakticky celou šířkou vozu zůstala. A zůstalo také to, že svítí neustále – při denním svícení, při rozsvícených parkovacích světlech a samozřejmě i při rozsvícených světlech. Nemělo by se tedy stát, že řidič pojede při snížené viditelnosti nebo při mlze osvětlen pouze vpředu. Renault má za toto řešení velký palec nahoru!

Talisman Grandtour je pořádným kusem auta. Je o 17 mm delší než sedan, ostatní rozměry se prakticky nemění (± pár mm). Zavazadlový prostor však v číslech nepatří mezi největší. Renault tvrdí 572 litrů v základním (respektive nad vyjímatelným dnem zavazadelníku jen 492 litrů) uspořádání a 1 681 litrů po sklopení opěradel zadních sedadel (lze to udělat jednoduše i přímo z kufru). V podlaze sice po jejich sklopení nevznikne schod, ale úplně rovná také není. Výhodou však je pravidelný tvar i velký vstupní otvor. Elektricky ovládané víko zavazadelníku by se však mohlo otevírat výše. Standardem je jeho „handsfree“ otevírání pohybem nohy pod zadním nárazníkem.

Test-Renault-Talisman-GrandTour-16-dCi-160-EDC-p2

A když už jsme u toho „handsfree“ ovládání, velmi oceňuji systém odemykání a zamykání auta. Zapomeňte na mačkání jakýkoliv tlačítek nebo hlazení klik. Stačí, když u sebe máte klíč, resp. kartu od auta, a kdykoliv se přiblížíte, auto to pozná. Narovná vnější zpětná zrcátka, vy jen vezmete za kliku a auto se otevře. Ještě jednodušší je to pokud od auta odcházíte. Prostě a jednoduše stačí zavřít dveře a o nic dalšího se nestarat. Pokud se od auta vzdálíte na pár metrů, auto se za akustického doprovodu samo zamkne.

Při prvních jízdních dojmech, které jsme s Talismanem Grandtour absolvovali před pár týdny, jsme se s ním svezli jen kousek, o to více jsme se ale těšili na týdenní test. Testované auto bylo v nejvyšší výbavě Initiale Paris, která může mít nejen nejsilnější motorizace, ale také natáčení všech čtyř kol, adaptivní tlumiče a další zajímavé prvky výbavy. Mimo jiné nabídne největší displej infotainmentu R-Link 2 s úhlopříčkou 8,7″ a umístěním na výšku. Díky tomu se ale ovládání několika prvků výbavy přesunulo přímo do systému a neovládá se tlačítky na středovém panelu. Displej je ale opravdu velký, a tak nabízí v zobrazení domovské stránky spoustu informací i velké písmo a ikony.

Díky nastavení jízdních režimů i dalších částí auta nazývané u Renaultu jako „Multi-Sense“ si můžete přizpůsobit auto přímo pro sebe. Systém obsahuje pět režimů, čtyři předdefinované a jeden, který si můžete upravit přímo pro sebe. Všechny režimy se ale do jisté míry dají upravovat. Můžete si například nastavit zobrazení hlavního displeje v kapličce přístrojů, barvu ambientního osvětlení nebo masáž (k dispozici jsou tři možnosti masírování pro řidiče i spolujezdce).

Test-Renault-Talisman-GrandTour-16-dCi-160-EDC-p3

Interiér je prostorný pro cestující na předních i na zadních sedadlech. Najít tu správnou pozici za volantem není v pohodlných sedadlech prakticky žádný problém. Sedadla jsou nastavitelná elektricky v mnoha směrech, vyhřívaná i ventilovaná. Ani vzadu nebude posádka trpět nedostatkem prostoru. Pro kolena je tu místa dostatek. Dozadu je ideální posadit dva cestující, ti pojedou pohodlně, ve třech už mezi nimi bude poměrně častý kontakt v oblasti loktů. Materiály v interiéru jsou však poměrně zajímavě zkombinované, luxusní kůži tu doplňují některé lacině vypadající plasty. A některé z nich pak vydávají nepříjemné zvuky, třeba plast okolo vnitřního zpětného zrcátka vrzal (a to mělo auto při převzetí najeto jen něco málo přes 400 km).

Vůz v našem případě poháněl vrcholný naftový agregát 1.6 dCi 160, což je čtyřválcový agregát s objemem válců 1,6 litru, který přeplňují dvě nestejně velká turbodmychadla. Na přední kola skrze dvouspojkovou převodovku EDC posílá 118 kW/160 koní a 380 Nm točivého momentu. To nejsou úplně špatné hodnoty, přesto nejbližší konkurenti nabídnou mnohem více. Jenže tento motor má s Talismanem Grandtour také poměrně dost práce, o čemž svědčí i hodnoty z technických údajů. Maximální rychlost je 213 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h je 9.6 sekundy. Talisman Grandtour přitom váží na poměry třídy průměrných 1 615 kg.

A to, že motor není kdo ví jak výkonný ani silný, se projeví také při jízdě. V městských a mimoměstských reálných rychlostech to ještě není špatné, ale pokud překonáte 100 km/h za hodinu, motor už s autem příliš výrazně nehýbe. Někdy pomůže podřazení třeba až o dva stupně, ale ani tak bych výkon nenazval jako přebytečný. Motor by se dal označit jako dostatečný, nikoliv však jako vrcholná motorizace, kterou byste od auta s více než milionovou hodnotou chtěli. Chybí mu totiž ona výkonová rezerva, naopak potěší spotřebou, která se pohybuje mezi 6 a 7 l/100 km podle palubního počítače. Jenže nádrž je se systémem 4Control jen 47litrová, takže dojezd není nijak závratný. Také šestistupňová dvouspojková převodovka EDC je povedená, řadí hladce a rychle. Takovou volbu vám s klidem doporučím.

Jednou z nejzajímavějších věcí na testovaném autě je zcela jistě řízení všech čtyř kol, které je v nejvyšší vábavě Initiale Paris v základní výbavě. Kola pomáhají v městských a malých rychlostech k větší obratnosti. Vždyť poloměr otáčení je jen 13 metrů (bez systému 4Control je to metrů 17)! Systém řízení všech čtyř kol 4Control natáčí v závislosti na natočení předních kol kola zadní nápravy. Systém funguje tak, že do rychlosti 60 km/h (resp. do 80 km/h ve sportovním režimu) se zadní kola natáčejí proti směru předních kol (maximálně o 2,7°), po překonání této rychlosti se smysl a směr otáčení obrátí a zadní kola se otáčejí stejně jako ta přední. Při nulové rychlosti a při rychlosti 60 (resp. 80) km/h jsou kola rovně. O řízení natáčení kol se stará samostatná řídící jednotka, která je umístěna přímo na zadní nápravě. Jak to funguje při rychlostech při manévrování na parkovišti se můžete podívat na videu výše.

Podvozek je pro nejvyšší výbavu Initiale Paris vždy adaptivní. Jeho tuhost se nastavuje změnou jízdních režimů. V komfortním režimu je hodně měkký, auto je houpavé, ale při přejezdu nerovností se od kol občas ozve rána. Na svědomí to budou jistě mít i poměrně velká 19″ kola s nízkými pneumatikami. Mezi dalšími jízdními režimy však z pohledu měkkosti podvozku není příliš výrazný rozdíl, celkově je auto naladěno spíše pohodlněji.

Renault Talisman Grandtour vypadá skvěle, lidé na něj reagují pozitivně. V nejvyšší výbavě však nepochází z levného kraje, vždyť základní cena s nejsilnější testovanou motorizací s automatickou převodovkou startuje na milionové částce. Z mého pohledu by si ale takové auto zasloužilo větší palivovou nádrž, výkonnější motor a trochu poopravit některé materiály v interiéru. Jako konkurence k (zejména) německým manažerským autům mu ale dávám palec nahoru.

[table caption=“Technické údaje:“ width=“98%“ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Renault
Typ:,Talisman GrandTour 4Control
Motor:,řadový čtyřválec
Objem válců:,1 598 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo (2x)
Palivo:,nafta
Pohon:,předních kol
Výkon:,118 kW/160 koní při 4 000 ot./min
Točivý moment:,380 Nm při 1 750 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,9.6 s
Maximální rychlost:,213 km/h
Převodovka:,šestistupňová dvouspojková (EDC)
Spotřeba paliva (l/100 km):,5.0 / 4.2 / 4.5
Emise CO2:,117 g/km
Objem palivové nádrže:,47 litrů
Délka:,4 865 mm
Šířka:,1 868 mm
Výška:,1 465 mm
Rozvor:,2 809 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 615 kg
Objem zavazadlového prostoru:,572 / 1 681 litrů
Ceník:,ke stažení zde
[/table]

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru