Nechtěná zvěř v autě: Dá se tomu ubránit?

Autor: Tomáš Junek - 1. 6. 2012


V dnešním článku nemám na mysli lidskou zvěř, od toho tu existují jiné články… Dnes bych se rád věnoval kunám, divokým kočkám a různé jiné fauně, která poškozuje naše motorové miláčky.

Právě o motory jde kunám, divokým kočkám, potkanům (neplést s krysami – ty jsou v našich končinách dosti vzácné) a myším především. Tím nejhorším z vyjmenovaných je kuna. Není se čemu divit. V noci je chladno a teplý motorový prostor vašeho vozu se nabízí jako skvělý hotel na přespání. Motorový prostor je navíc nabitý všemožnými pochutinami, jakými jsou izolace kabelů, kabelové průchodky či tepelné izolace. Přestože všechny tyto věci nejsou moc poživatelné, zvířátkům moc chutnají.

Po takové netušené „návštěvě“ se druhý den ráno může jednoduše stát, že auto nenastartuje, a když otevřete kapotu motoru, zjistíte, že máte vyrvanou tepelnou izolaci a překousané kabely. Po této zkušenosti vám zbývá už jen odtah do servisu.

Já osobně jsem měl v tomto ohledu štěstí, vždy mi auto zůstalo pojízdné. Avšak s nějakým takovým škůdcem mám zkušenosti také. Jednou jsem měl u uložení tlumičů zevnitř motorového prostoru zataženou nějakou topinku s tatarákem – alespoň mi to tak přišlo :-). Ovšem druhá zkušenost byla trochu horší. Měl jsem k táhlu řazení zatažený ztvrdlý rohlík a nedalo se díky této překážce řadit. Oprava naštěstí byla jednuchá. Rohlík jsem vyndal a jezdilo se dál.

Jak se tedy těmto zvířátkům bránit? Existuje řada návodů a babských rad, ale nic nefunguje na 100%. Babské rady říkají, aby se pokládaly psí výkaly hezky jeden vedle druhého podél celého plotu zahrady (ti co bydlí v paneláku, mají nejspíš smůlu :-) ) nebo aby se ukládaly ponožky nacpané lidskými vlasy nebo psími chlupy do motorového prostoru auta.

Existují i moderní a sofistikovanější způsoby ochrany vašeho vozu. Mezi řidiči kolují dobré zkušenosti s elektronickými plašiči, které se montují do motorového prostoru. Jejich cena se pohybuje v řádech stokorun. Na kabely a tepelné izolace v autech existuje postřik chránící před kunami, ale musí se zhruba po týdnu obnovovat.

Tím, jak se stěhují tato malá zvířátka za člověkem, ztrácejí plachost a zvykají si i na různá plašidla, která jim zpočátku vadila, proto žádná ochrana není 100%.

-TJ-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru