palubni-kamera

(I)Relevantní nahrávky aneb kamera za oknem: Může být záznam použit jako důkaz?

Autor: Tomáš Junek - 1. 7. 2012


Bezpochyby jste se už někdy na silnici setkali s bezohledným, ne-li dokonce pirátským chováním ze strany jiného řidiče. Někdy vám prostě jenom nedají přednost z vedlejší, jindy nedají blinkr a přejedou do vašeho pruhu bez ohledu na vás. V tom horším případě se vás snaží různými brzdícími a jinými manévry prostě ohrozit nebo snad i zranit. Někdy se stává, že takové případy jsou velmi sporné. Buď je málo důkazů nebo svědků. Poté se už jedná jen o tvrzení proti tvrzení a případ je odložen. V horším případě jsou oběti považovány za viníky nehody.

Přemýšlel jsem, jak takovým sporným situacím předcházet. Řešení je nasnadě: Záznamové zařízení. Prostě a jednoduše se v dnešní době dá koupit digitální kamera s vysokokapacitním záznamovým médiem, kam se vejdou hodiny nahrávek. Kamera se připevní na čelní nebo i zadní okno a může zaznamenávat vše, co se na silnici před vámi nebo i za vámi děje. V dnešní době není problém pro ty lepší a dražsí systémy zaznamenávat rychlost, trasu, převýšení (vše podle GPS) a čas – už si připadáte jako dálniční policie ve spojených státech?

A právě v tom byl donedávna problém, vy nejste policie a vaše nahrávka není ověřenou policejní nahrávkou.

Ovšem před nějakou dobou byla použita nahrávka z bezpečnostní kamery k usvědčení pachatele z přestupku. Situace se odehrála v Plzni. Řidič při couvání naboural jiné auto, z čehož ho usvědčila nahrávka kamerového systému blízké sportovní haly. Řidič se ale bránil tím, že použití záznamu je v rozporu s právem na ochranu osobnosti.

Je nutno vždy přísně individuálně uvážit o legitimitě cíle, kterého má být prostřednictvím provedení tohoto důkazu dosaženo. Na straně druhé musí být posouzena přiměřenost užitého postupu. Jde tak nejen o posouzení konfliktu práva na ochranu soukromí na straně jedné a zájmu společnosti na ochraně před deliktním jednáním, odhalení a potrestání takového jednání na straně druhé, ale především o konfrontaci práva na ochranu soukromí zaznamenané osoby s ústavně zaručenými právy osoby, která záznam pořídila, například pro potřeby případně uplatňovaného nároku na náhradu škody způsobené protiprávním jednáním. Soudem bylo rozhodnuto, že v tomto případě záznamy použít lze.

Soudci ale upozorňují, že nejde o precedent a každá situace musí být posuzována jednotlivě a se vší obezřetností!

Za mě má české soudnictví palec nahoru za to, že se nemusíme cítit bezbranně, když se nám na silnici přihodí nějaké bezpráví.

Štítky: ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru