Test Mercedes-AMG C 43 4Matic kombi (9G-Tronic) + video

Autor: Pavel Srp - 3. 1. 2017


Automobilky rády nabízejí silné a výkonné verze běžných modelů. Jejich nabídka se napříč značkami navíc neustále rozšiřuje. Také vrcholné verze AMG už u mercedesu kromě osmiválců a čtyřválců v třídě A a CLA dostaly také šestiválce pro třídy C a E. A my jsme se rozhodli vyzkoušet, jak se s jedním takovým autem jezdí. V redakčním testu jsme vyzkoušeli Mercedes-AMG C 43 4Matic kombi.

Stejně jako má Audi vrcholné modely S a RS nebo jako má BMW verze M Performance a M, začíná i Mercedes-Benz, respektive Mercedes-AMG nabízet víc možností jak se posadit za volant opravdu rychlého a výkonného auta. Kromě (zpravidla) dvakrát přeplňovaného osmiválce pro verze AMG 63, který je označován jako „vysokovýkonný vůz AMG“, to je nově dvakrát přeplňovaný šestiválec pro verze AMG 43, které je „sportovním vozem AMG“.

Design: Je až moc nenápadný!

První pohled na exteriér auta ve mně vyvolává mírně rozpačité pocity. „To auto vypadá hrozně nenápadně,“ promítá se mi v hlavě. A ono takové i je. Podívejte se do galerie na fotky a pak se podívejte na tohle obyčejné naftové kombi. Kolik rozdílů jste napočítali? Moc jich není, že?

AMG C 43 zvenku vypadá prakticky stejně jako jakékoliv jiné céčko ve výbavě „AMG Line“. Rozdíly jsou poznat jen v detailech jako jsou například plakety „BITURBO 4MATIC“ na předních blatnících, nápisy „AMG“ a „C 43“ na víku zavazadelníku, jiných kol nebo čtyř funkčních černých koncovek výfuku v nárazníku. Liší se nakonec i nižším postojem a dalšími maličkatými drobnostmi.

Podobné je to také v interiéru. To zdaleka nejlepší jsou sedadla, skvělé, tuhé sportovní skořepiny. Jsou sice za (vcelku) tučný příplatek 60 tisíc Kč, ale jsou skvělé. Oceníte je nejen na dálnici nebo ve městě, jsou totiž opravdu pohodlné, ale také při ostřejším tempu v zatáčkách, protože nabízejí perfektní boční vedení. Posez v nich je příjemně nízký a pozice k řízení je jedním slovem skvělá.

Středovému tunelu dominuje dotekový touchpad ovládající infotainment s dalšími tlačítky kolem. Ta slouží ke změně jízdního režimu, deaktivaci systému Start/Stop, ovládání rádia, ale také k nastavení tuhosti podvozku či aktivaci/deaktivaci manuálního řazení a stabilizačního systému. V testovaném autě bylo ještě jedno a to ovládalo příplatkové sportovní výfuky AMG. A tohle tlačítko v autě mít musíte, protože pak se z výfuku ozývá tak návykové hromobití, že vám snad ani ten osmiválec chybět nebude. Však si to poslechněte sami…

Pohonné ústrojí: Jede jako blázen

Označení C 43 AMG se už u mercedesu objevilo, bylo to v generaci W202 (1993-2000, C43 AMG: 1997-2000). Tehdy ho poháněl motor V8 s výkonem až 310 koní. V nové generaci sice céčko o dva válce přišlo, ale místo toho dostalo dvě turbodmychadla. Výkon tak povyskočil na 270 kW/367 koní a točivý moment má hodnotu 520 Nm. V řeči čísel je sice C 43 AMG slabší než BMW M3 (317 kW/431 koní a 550 Nm), to se ale zase nenabízí jako kombi ani s pohonem všech kol. Je ale výkonnější než Audi S4, které nabídne „pouze“ 260 kW/354 koní a 500 Nm. Z celé trojice je BMW M3 nejen nejvýkonnější, ale také nejlépe akceleruje, z 0 na 100 km/h se dostane za 4.1 sekundy, kombi Mercedes-AMG C 43 za 5.0 sekund a Audi S4 Avant za 4.9 sekundy. Jen pro zajímavost, Mercedes-AMG A 45 4Matic se čtyřválcovým dvoulitrem je naladěn dokonce na 280 kW/381 koní a 475 Nm…

Verze C 43 AMG je spojena výhradně s automatickou převodovkou 9G-Tronic a pohonem všech kol 4Matic. Poměr pohonu je nastaven tak, aby auto bylo lehce přetáčivé, dopředu jde 31 % výkonu, zadní nápravu pohání zbývajících 69 %. Nedotáčivostí tak tohle auto prakticky netrpí a přetáčivost? Záleží na vás a na tom, jak moc budete šlapat na plyn. Zadkem pohazovat umí. :)

Jak jezdí?

Bez nadsázky jde o auto dvou tváří, které se umí přeměnit z pohodlného rodinného kombi během kratičkého okamžiku na prskající a střílející monstrum. Stačí k tomu jen přepnout jízdní režim. Na komfortní režim je auto – nebál bych se říci – pohodlné, poddajné, ačkoliv stále poměrně tuhé, motor si příjemně tiše brumlá a reakce na plyn jsou spíše vlažnější. Také převodovka drží otáčky velmi nízko, klidně i kolem 1000 ot./min. Ideální auto na nákupy.

Stačí ale přepnout na režim „Sport“ a nebo rovnou „Sport+“ a rázem je z něj úplně jiné auto. Převodovka hned podřadí o několik stupňů, klapky ve výfuku se otevřou, vypne se (!) Start/stop systém a celé auto ztuhne. Reakce na pobídnutí plynovým pedálem jsou bleskové, motor touží po otáčkách a po rychlosti. Vytáčí se s takovou ochotou a lehkostí, že mnohdy překvapí zásah omezovače otáček. A to i přesto, že v kapličce přístrojů se zobrazuje „barevná lišta“ s optimální chvíli k přeřazení – od zelené, přes žlutou až po červenou – a těsně před omezovačem se objeví červený nápis s vyšším rychlostním stupněm. V rychlém tempu si toho ale stejně nejde všimnout. Tenhle motor má charakter!

Tlačítko stabilizačního systému tu také není jen tak. Stabilizace totiž nabízí celkem tři možnosti nastavení. Tou standardní je samozřejmě plná aktivace systému, druhá po krátkém stisknutí tlačítka znamená sportovní nastavení – ačkoliv jsem přílišný rozdíl mezi zapnutou stabilizací a stabilizací v režimu sport nezpozoroval – a třetí ji kompletně deaktivuje. Jízda pak bude zcela na vás…

Auto se chová jako by bylo k asfaltu snad přilepené, hmotnost 1.7 tuny je zapomenuta, stejně jako slušné vychování (co do rychlosti). Ve sportovním režimu Sport, respektive Sport+ je nastavení podvozku velmi tvrdé, auto vám dá pocítit jakýkoliv kamínek nebo nerovnost, ale tak nějak nenásilně, neagresivně. Kola jsou přitom za každých okolností jasně spojena se zemí. O sebemenším odskočení nemůže být řeč. Tenhle Mercedes-AMG umí být opravdu rychlý, přitom se ale nebojíte toho, že by „vás chtěl zabít“. Ačkoliv je C 43 AMG neskutečně rychlé, tak není syrové nebo vyloženě puristické

Je ale zábavné nejen pro posádku, ale i pro kolemjdoucí. Každé přidání plynu znamená fakt, že se z výfuků ozývá navenek, ale i v interiéru příjemný a vcelku hlučný rykot, který je při přeřazení doprovázen hlasitým střelením a po ubrání plynu zase nápadným prskáním. S tímhle výfukem budete tunely milovat…

Je pro každodenní život?

Už jsem ta nakousl výše, díky možnosti změny jízdních režimů jde o auto dvou tváří. Na jedné straně umí ukrajovat setinky sekundy na závodním okruhu, na straně druhé vás klidně odveze na nákup nebo pro děti do školky. Pohodlně. Bez nepříjemného poskakování. Bez hlučného výfuku.

Nabízí se ve třech karosářských variantách, takže kromě testovaného kombi můžete vybírat i z kupé a nebo z limuzíny. Kombík je ale samozřejmě ze všech tří nejpraktičtější. Vždyť objem kufru je 490 litrů v základním uspořádání, po sklopení sedadel vzroste na 1 510 litrů.

Když už si kupujete AMG, zcela jistě předpokládáte, že spotřeba paliva bude vyšší. V technických údajích se píše o 7.9 l/100 km, ale tohle číslo je podle našich zkušeností zcela utopické. Prakticky jsme se nedostali ani pod 10 l/100 km a pohybovali jsme se spíše kolem 13 l/100 km. Je ale pravdou, že jakoukoliv „ekojízdu“ jsem v C43 AMG bojkotoval. S rostoucím tempem a těžknoucí pravou nohou na plynovém pedálu není problém jezdit přes 20 l/100 km. To byste pak jistě ocenili palivovou nádrž větší než jen 66 litrů…

Závěr

Mercedes-AMG C 43 4Matic je sice ve srovnání s C 63 AMG slabší a nenápadnější, ale rozhodně to není „menší AMG“. Není sice tak ultimativní, rychlost v jakýchkoliv podmínkách mu ale rozhodně nechybí. Navíc vám dává pocit bezpečí a není připraven vás ztrestat kdykoliv jen trochu přeženete nájezdovou rychlost nebo přidáte plyn. Není to ultimativní sporťák, to od něj stejně nikdo nečeká, ale umí se předvést. Je rychlý, hlučný, ale přesto nenápadný.

A velmi zajímavě to vypadá také při pohledu do ceníku. Vždyť základní cena tohoto Á-eM-Géčkového kombi startuje těsně pod 1.6 milionu Kč s DPH. Co na to konkurence? Srovnatelné BMW 340i xDrive Touring startuje na částce o necelých 200 tisíc nižší, je ale slabší a není to ani M Performance. Cena Audi S4 Avant zatím známa není.

[table caption=““ width=“98%“ colwidth=“50%|50%“ colalign=“center|center“]
+,
Nenápadný design,Opět nenápadný design
Výkon + projev motoru + zvuk,Málo odlišností od běžných modelů
Podvozek + jízdní chování,Malá palivová nádrž
[/table]

[table caption=“Technické údaje:“ width=“98%“ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Mercedes-AMG
Typ:,C 43 4Matic kombi
Motor:,V6 3.0 biturbo
Motor:,vidlicový šestiválec (V6)
Objem válců:,2 996 ccm
Plnění motoru:,2x turbodmychadlo
Palivo:,benzín
Pohon:,všech kol (4Matic)
Výkon:,270 kW/367 koní při 5 500 ot./min
Točivý moment:,520 Nm při 2 000 – 4 200 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,5.0 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,9° automatická (9G-Tronic)
Spotřeba paliva (l/100 km):,7.9
Emise CO2:,185 g/km
Objem nádrže:,66 litrů
Délka:,4 702 mm
Šířka:,1 810 mm
Výška:,1 457 mm
Rozvor:,2 840 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 735 kg
Objem zavazadlového prostoru:,490 / 1510 litrů
Ceník:,ke stažení zde
[/table]

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru