První jízda: BMW M2 Coupé

Autor: Pavel Srp - 26. 6. 2016


BMW M2 Coupé je duchovním nástupcem BMW 1M Coupé. Kompaktní rozměry, pohon zadních kol a silný benzínový motor… Vyrazili jsme se s ním poprvé krátce seznámit na maďarský okruh Hungaroring. Seznámení to bylo sice krátké, přesto příjemné.

BMW sklízí se svou sportovní divizí M úspěchy, vždyť v roce 2015 prodalo celkem 62 400 kusů modelů: BMW M (34 500 ks) a BMW M Performance (27 900 ks). Oproti roku 2014 je to nárůst o téměř 40 %. Není tedy divu, že také do zcela nového modelu BMW M2 vkládá automobilka velké naděje. Jde o nejmenší model BMW M, který i přesto nabízí vysoký výkon a další typické „eMkové“ vlastnosti a celkovou DNA. Automobilka chce s nejnovějším a zároveň nejmenším (a tedy i nejlevnějším) ostrým modelem přilákat zejména mladší klientelu.

Jde o kompaktní kupé s motorem umístěným vpředu a pohonem zadních kol. Motor je třílitrový šestiválec s přeplňováním jedním dvoukomorovým turbodmychadlem, který poskytuje výkon 272 kW/370 koní v 6 500 otáčkách za minutu a točivý moment 465 Nm od 1 400 do 5 560 ot./min. K dispozici je navíc krátkodobý overboost 500 Nm. Díky tomu dokáže z 0 na 100 km/h (s převodovkou M DCT) zrychlit za pouhých 4,3 sekundy a uhánět maximální rychlostí 250 km/h, resp. za příplatek s M Drivers Package až 270 km/h. Motor byl důkladně připraven pro ostré zacházení, mimo jiné přibylo druhé olejové čerpadlo, aby se například při ostrém brzdění nebo zatáčení neodléval olej a motor se stále dobře mazal. Byly také vyměněny písty, jejich horní kroužky nebo lůžka hlavních ložisek klikového hřídele. Náležitou péči dostalo i výfukové potrubí, které končí čtveřicí koncovek a v němž je také aktivní zvuková klapka pro intenzivnější sluchové vjemy – zvuk se přitom podobá nedávno testovanému BMW X4 M40i, je uchu velmi lahodící!

BMW použilo pro M2 oproti obyčejnému BMW řady 2 Coupé kompletně přepracovaný podvozek. Přední i zadní nápravy jsou z BMW M3/M4. Výsledkem je mnohem širší rozchod kol (až o 8 cm). Zadní hnací nápravě samozřejmě s přenosem výkonu na silnici pomáhá M sportovní diferenciál s elektronicky řízenou svorností, která se počítá od 0 % až do 100 %. Míru sevření řídí na základě jízdního stylu, míry sešlápnutí plynového pedálu, otočení volantu a mnoha dalších proměnných řídící jednotka.

prvni-jizda-bmw-m2-hungaroring-p1

Těm předním se zatáčením pomáhá nový elektrický posilovač řízení, o němž se na prezentaci mluvilo jako o zázraku, protože řidič s ním prý má pocit jako by jel s posilovačem hydraulickým. Do jisté míry by se s tím dalo souhlasit. Přední kola vám sice neřeknou všechno, přesto se o velmi slušné odezvě hovořit dá. Doba, kdy bylo z řízení cítit opravdu všechno, je – zdá se – už ale opravdu nenávratně pryč. Nižší emise a spotřeba paliva si i tady vybraly svou daň. Přesto se jedná o jeden z těch opravdu lepších posilovačů řízení.

Důležité je také auto zastavit, o to se starají brzdy, kompletní větraný systém nabízí čtyřpístkové třmeny a 15″ kotouče vpředu a dvoupístkové třmeny a 14,5″ kotouče vzadu. Jde o běžné ocelové kotouče, příplatkové karbon-keramické brzdy v ceníku nenajdete. Brzdy se ukrývají pod standardně dodávanými 19″ koly s pneumatikami Michelin Pilot Super Sport o rozměru 245/35 R19 vpředu, resp. 265/35 R19 vzadu.

O tom, že jde o pořádně „pálivou papričku“, nelze pochybovat už po prvním pohledu. M2 dostala díky nápravám z větších modelů pořádně široké blatníky, ostře řezané rysy mají také oba nárazníky – přední s většími vstupy vzduchu pro chlazení, zadní naopak s difuzorem a čtveřicí koncovek výfuku. Podobná atmosféra pokračuje i v interiéru, kterému vévodí sportovní sedadla, sportovní volant a typická řadící páka dvouspojkové převodovky M DCT, která také pochází z modelů M3/M4 (v základu je 6° manuál, 7° M DCT je za příplatek). V interiéru ale nenajdete tlačítka, kterými si můžete přizpůsobit jednotlivé části auta jako reakce motoru, tuhost tlumičů, účinek posilovače řízení ani otáčky, ve kterých bude převodovka v automatickém režimu řadit, jako to mají větší eMka. Je tu pouze přepínač, který najdete i v běžných modelech, a který auto nastavuje v předdefinovaných režimech, má to tak například i BMW M235i, ze kterého vlastně BMW M2 prapůvodně vychází.

Už po startu je poznat, že s BMW M2 nebude nuda, to právě naopak! Motor příjemně, přesto zlověstně brumlá, přidání plynu všechny čtyři koncovky výfuku příjemně rozezní. První metry naznačují, že s tímhle autem bude opravdu zábava. Ačkoliv váží více než 1,5 tuny, přesto působí lehkým a vlastně i „lehkonohým“ dojmem. Působí ale také docela „měkce“ – samozřejmě v kontextu s ostatními vozy BMW M, nikoliv obecně. Potvrzuje se to navíc při přímém přesednutí do BMW M3 s Competition Paketem, který mimo jiné zvyšuje výkon dvěma turby přeplňovaného třílitrového šestiválce na 331 kW/450 koní, přidává nová 20″ kola a zlepšuje techniku. BMW M3 je oproti M2 mnohem tužší, má ostřejší reakce a je výbušnější. Jenže to je možná ten problém, protože tím pádem chce M3 opravdu hodně rychlé ruce a citlivé nohy. S M2 to budete mít jednodušší – i když samozřejmě zase ne o tolik…

Jízdní režimy obsahují i nastavení „Sport“ a „Sport+“, které omezí zásahy stabilizačního systému. Samozřejmostí je možnost stabilizaci zcela deaktivovat, to jsme ale po dobu ježdění na okruhu nemohli. Jezdili jsme tak v režimu Sport+, ale díky jeho benevolenci se s M2 dalo poměrně slušně sklouznout i tak.

Po okruhu jsme se ale příliš svézt nemohli, automobilka si pro nás připravila jen dva krátké okruhy, které zahrnovaly několik zatáček, a dvě rychlá kola za instruktorem. I za těch pár (možná ani ne) kilometrů ale bylo z M2 cítit, že jde o auto, které je vstupní branou do BMW M. Je z celé modelové řady nejměkčí, „nejkamarádštější“, přesto je dostatečné ostré a neskutečně rychlé.

prvni-jizda-bmw-m2-hungaroring-p2

O tom nás ale nakonec přesvědčila jízda na sedadle spolujezdce vedle instruktora. Pro něj jsme byli jedna z posledních skupin, na okruhu už strávil téměř dva týdny, a tak už auto i okruh dobře znal. I z místa spolujezdce bylo cítit, co auto dělá, jak se chová, kdy ztrácí trakci a podobně. Bylo také příjemné pozorovat, jak se s autem dá hrát. Utekl vám zadek? Máte dost času na to, abyste si rozmysleli, jestli to chcete co nejrychleji srovnat a jet čistě dál, a nebo jestli chcete naopak vykroužit efektní drift. BMW M2 je pořádně upovídané, podělí se s vámi o všem, bere vás jako svého nejlepšího přítele. Nechce vás zabít, ale naopak chce, abyste si jízdu pořádně užili. A to je přesně to, co novým BMW M3/M4 chybí. Nejsou špatná, to vůbec ne! Jsou výkonnější než kdy dřív, rychlejší než kdy dřív, ale také je složitější s nimi jet opravdu rychle a na (jejich) hraně. Možná to byl účel, bylo potřeba připravit půdu právě pro BMW M2, které to všechno, o co M3/M4 přišlo, řidičům nabízí.

BMW M2 pořídíte minimálně za 1 567 800 Kč. To je základní cena za verzi s manuální převodovkou, tu jsme však v Maďarsku nevyzkoušeli, všechna auta byla vybavena dvouspojkovou převodovkou M DCT, za níž se připlácí 104 130 Kč. Řadí se s ní ale perfektně, je rychlá, je drsná a umí i pořádně kopnout do zad… :)

A aby byly informace kompletní, sluší se dodat, že Severní smyčku Nürburgringu zajelo BMW M2 za 7 minut a 58 sekund, což je o 7 sekund rychleji než to zvládla předchozí generace BMW M3 E92 a o 17 sekund rychleji než BMW 1M Coupé.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru