Další unikát z Porsche muzea: Porsche 911 SC Safari – video

Autor: Anina Russová - 10. 7. 2014

Automobilka Porsche si své příznivce hýčká, a i když už naplno panuje okurková sezóna, zahrnuje nás informacemi ze své slavné historie. Po prototypu Porsche 965 s motorem V8, 911 s motorem uprostřed či historicky prvním Porsche 911 Turbo má pro nás skvělé video, v němž se pořádně podíváme na závodní Porsche 911 SC Safari.

Porsche 911 je nejúspěšnšjším autem v motorsportu vůbec. Tohle auto automobilka vyrobila kvůli účasti v tehdy neuvěřitelně náročném závodě East African Safari Rallye. I když máme všichni Porsche zaškatulkováno spíše jako automobilku závodící na okruzích, ani vývoj a následné představení vozu určeného pro rallye ji nebylo cizí. Co třeba dakarský speciál Porsche 953 a podobně?

Tato speciální verze 911 měly pod kapotou třílitrový šestiválcový boxer, který produkoval 250 koní a 300 Nm točivého momentu. Výkon byl přes pětistupňový manuál posílán na zadní nápravu. Navíc je tento model o poznání vyšší. Světlá výška byla zvětšena až na 280 mm a celý podvozek chrání mohutný ochranný rám.

Tomuhle autu není těžké uvěřit, že se jen tak nějakého brodu nezalekne. I díky tomu se automobilka v závodech držela na předních příčkách, v roce 1978 závod East African Safari Rally s tímhle autem dokonce skoro vyhrála, jen pár hodin před cílem posádka trefila skálu a vítězství ji o chloupek uteklo.

Po tomto závodě putovalo auto do Porsche muzea, kde je v originálním stavu k vidění dodnes.

Štítky: , , , , ,