SEAT Leon CUPRA a formule zkonstruovaná studenty na závodním okruhu + video

Autor: Tisková zpráva - 12. 2. 2017

Jeden vůz byl vyvinut v Technickém centru SEAT, zatímco druhý byl zkonstruován studenty technických oborů na Universitat Politècnica de Catalunya. Jedná se o SEAT Leon CUPRA a monopost CAT09e – motor 2.0 TSI o výkonu 290 koní proti elektromotoru o výkonu 108 koní. Oba vozy jsou diametrálně odlišné, ale dnes poměřují své síly na okruhu Castellolí v Barceloně, ideálním místě, kde mohou prokázat své individuální schopnosti.

CAT09e je monopost, který byl během jednoho roku zkonstruován, vyvinut a vyroben pro Formuli Student, mezinárodní soutěž sponzorovanou značkou SEAT a určenou pro týmy studentů technických oborů s jejich vlastními prototypy. Monopost CAT09e zvítězil mezi elektricky poháněnými vozy v závodě, který se uskutečnil v České republice. Nosný skelet je vyroben z uhlíkového kompozitu. Elektromobil dosahuje nejvyšší rychlosti 110 km/h a má dojezd 22 kilometrů.

Tyto údaje jsou samozřejmě dalece vzdáleny výkonovým parametrům modelu SEAT Leon CUPRA, který se dodává ve verzích SC, 5dveřový hatchback a rodinné kombi ST a ve všech případech splňuje nejvyšší požadavky všech fanoušků sportovní jízdy.

Vrcholný model se sportovním charakterem disponuje pohonem předních kol se samosvorným diferenciálem, který umožňuje projíždět zatáčky s ještě větší jistotou. Proto není překvapující, že vozy CUPRA dosáhly během své historie celé řady úspěchů. Jedním z nejvýznamnějších bylo překonání rekordu v květnu 2015, kdy španělský jezdec Jordi Gené zajel na německém závodním okruhu Nürburgring nejrychlejší čas na kolo v této kategorii vozů. Jeho rekord měl hodnotu 7 minut 58 sekund a 44 desetin sekundy.

Vzdělávací projekt Formule Student, sponzorovaný značkou SEAT, umožňuje studentům technických oborů vyvíjet, konstruovat a vyrábět vlastní monoposty a účastnit se s nimi týmových soutěží na různých akcích. SEAT sponzoroval týmy ETSEIB z UPC Barcelona a ESEIAAT z UPC Terrassa, které se v celosvětovém žebříčku umístily v Top 10.

Tato spolupráce je nedílnou součástí úsilí společnosti SEAT o sbližování akademického světa a výzkumu s průmyslem s cílem podporovat rozvoj a vzdělávání mladých talentů.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,